Koncert/ Marek Andrzejewski i Michał Andrzejewski Pod Pretekstem 21.08.2020

Marek Andrzejewski
Autor tekstów, kompozytor i wykonawca.
W latach 90–tych współpracował z folkowym zespołem „Orkiestra św.
Mikołaja”, z teatrem „Gardzienice” i z Teatrem Grupa Chwilowa. Jako autor
i wykonawca piosenek zadebiutował w 1993 roku. W 1994 roku otrzymał
Pierwszą nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz
nagrodę im. Wojtka Bellona przyznawaną śpiewającym autorom.
Dwukrotnie zdobył Grand Prix i Nagrodę Publiczności Ogólnopolskiego
Festiwalu Recitali w Siedlcach (w 1994 i 1997 roku).
W 1995 roku razem ze znakomitymi muzykami z Wydziału Jazzu i
Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach utworzył
siedmioosobową „Grupę Niesfornych”. Nagrał z nimi płytę pt. „Trolejbusowy
Batyskaf” (1997), a w gorącej dziesiątce „Muzycznej Jedynki” znalazły się
dwa teledyski: tytułowy „Trolejbusowy batyskaf” oraz „Jak listy”.
Wielokrotnie reprezentował środowisko Lubelskie na koncertach galowych
Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
W latach 1995-1998 organizuje w Kawiarni artystycznej Hades
cykliczne koncerty najznakomitszych wykonawców z kręgu piosenki
literackiej. W cyklu pod nazwą „Piwniczne spotkania z piosenką”
występowali m. in. Mirosław Czyżykiewicz, Janusz Radek, Czerwony Tulipan, Robert Kasprzycki, Konrad Imiela oraz Marek Andrzejewski jako gospodarz.
W 1999 roku wraz z przyjaciółmi (z Marcinem Różyckim, Jolą Sip,
Janem Kondrakiem, Piotrem Selimem, Igorem Jaszczukiem) współtworzy „Lubelską Federację Bardów” – rodzaj piwnicy artystycznej z wielością piszących, komponujących i śpiewających. Marek wprowadził zespół do Kawiarni Artystycznej Hades w miejsce swoich wcześniejszych „Piwnicznych spotkań z piosenką”.
Z Lubelską Federacją Bardów Marek nagrał czternaście płyt i zrealizował ponad 30 osobnych projektów muzycznych. Zagrał z grupą ogromną ilość koncertów, na przykład: podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we
Wrocławiu, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, II Festiwalu Piosenki Prawdziwej (Sopot – Opera Leśna), Olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, a także za granicą: w Wiedniu, Paryżu, Nowym Jorku, Lwowie i wielokrotnie w Londynie.W 2003 ukazała się druga autorska płyta Marka „Dziesięć pięter”.
Oprócz muzyków z Grupy Niesfornych płytę współtworzyli: Vidas
Švagždys, Tomasz Szymuś i przyjaciele Marka z Grupy MoCarta. Piosenki z tej płyty można było usłyszeć w radiowej Trójce, a jedną z nich – „Tylko misie” śpiewał później Artur Andrus i Andrzej Poniedzielski.Następna płyta – „Elektryczny sweter” (2012) pokazuje bardziej rockową duszę autora. Oczywiście nie brakuje na niej typowych dla Marka piosenek o charakterze przebojowym, jak „Kiedykolwiek” (znalazła się na Liście Przebojów Trójki), czy ballad,jak „Idzie grudzień”. W 2013 roku Marek otrzymuje od Prezydenta Miasta Lublin nagrodę z okazji 20-lecia debiutu scenicznego, w uznaniu zasług dla miasta Lublin.W 2015 roku ukazała się nowa płyta Marka z projektem AKUSTYCZNIE, gdzie towarzyszą mu Kasia Wasilewska – skrzypce, śpiew oraz Jakub Niedoborek – oud, bandżo, mandolina, gitara klasyczna i inne instrumenty strunowe. W 2016 roku Marek Andrzejewski jako Stypendysta Prezydenta Miasta Lublin w dziedzinie kultury, tworzy nowy projekt z piosenkami o Lublinie p.t. LUBLIMANIA. W kwietniu 2018 ukazała się piąta, autorska płyta Marka p.t. „HASZTAGI” nagrana znów razem z Grupą Niesfornych.

Utwory Marka Andrzejewskiego są lirycznym protestem przeciw urzeczowieniu człowieka we współczesnym świecie, próbują poruszyć głębokie pokłady naszej wrażliwości przytępionej przez zmuszające do konformizmu urządzenia społeczne.Bogusław Wróblewski Redaktor Naczelny kwartalnika „Akcent”

Na witaminę, której Marek Andrzejewski ma tak dużo, składa się dowcip, wdzięk, uśmiech, skromność i wielki talent. Podczas Bardograjki dla mnie był przede wszystkim poetą, trochę współczesnym, a trochę – może przez miasto, masę i maszynę gdzieś w tle jego tekstów – futurystycznym w styluretro, w odcieniach sepii.- Edyta Bodys – Internetowy Serwis Autorów i Kompozytorów
„Ma w sobie jakąś charakterystyczną jasność, jakąś młodzieńczą pogodę ducha, optymizm działający wprost zaraźliwie na publiczność.” – Jan Poprawa – krytyk muzyczny

Zapraszam serdecznie
wstęp 25 zł / w dniu koncertu 30 zł

“Pod pretekstem” art cafe

Wałbrzych, ul. Rycerska 1